czwartek, 20 października 2011

Bene Berak

Bene Berak (hebr. בני ברק; arab. بني براك; znaczenie polskie Synowie Pioruna) to miasto położone w Dystrykcie Tel Awiwu. Leży na nadmorskiej równinie Szaron w zespole miejskim Gusz Dan.

Z powodu rozwoju Tel Awiwu i obszaru metropolitalnego Gusz Dan, nie istnieją wyraźne granice pomiędzy Bene Berak a położonym na zachodzie Tel Awiwem. Bene Berak jest położony w odległości 54 km na północny zachód od Jerozolimy i 96 km na południe od Hajfy. Graniczy od północy z Tel Awiwem, od zachodu i południa z Ramat Gan, od wschodu z Giv'at Shemuel i Petach Tikwa.

zdj. deror_avi (lic. cc-by-sa 3.0), Wikimedia Commons

W mieście daje się zauważyć wyraźny podział na dwie części: północną część oraz dzielnice boczne zamieszkuje populacja świecka, podczas gdy centrum miasta jest prawie całkowicie religijna. Miasto posiada liczne osiedla mieszkaniowe: Pisgat Rachel, Tel Giborim, Kiryat Herzog, Pardes Katz, Yesodot, Giv'at Rokah, Giv'at Sokolov, Ha-Po'el Ha-Mizrachi, Ganei Gad, Or Hahayim, Ramat Aharon, Har Shalom, Kiryat Ha-Yeshiva, Ramat Elhanan, Kiryat Nadvorna, Neve On i inne.

zdj. yiftah-s (lic. cc-by-sa 3.0), Wikimedia Commons

Podczas rozbudowy miasta teren został wyrównany i obecnie obszar Bene Berak jest płaski, nie ma tutaj żadnych większych różnic wysokości.

W mieście znajduje się kilka parków: Givat Ha-Zeitim Park, ogród Hazani, ogród Shapira, ogród Akiva Gur i ogród Ha-Banim.

Przy niewielkiej swojej powierzchni, zgodnie z danymi Izraelskiego Centrum Danych Statystycznych w 2009 roku w mieście żyło 154,7 tys. mieszkańców, co powoduje, że Bene Berak jest najgęściej zaludnionym miastem Izraela (21 068 osób/km²). 98,5% populacji stanowią Żydzi, a 1,5% inne narodowości.

zdj. deror_avi (lic. cc-by-sa 3.0), Wikimedia Commons

Talmud wymienia Bene Berak jako siedzibę rabina Akivy ben Josefa (Sanhedrin 32 b). Bene Berak jest jednym z miast wymienianych przez biblijną Księgę Jozuego 19:45

Po zniszczeniu podczas powstania Bar-Kochby, w miejscu tym istniała arabska wioska Ibn Ibraq, przemianowana później na al-Khayriyya. Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w dniu 25 kwietnia 1948 wioska została zniszczona, a jej mieszkańcy deportowani. Obecnie w tym miejscu znajduje się miejskie wysypisko śmieci Hiriya.

Współczesna osada została założona w 1924 w odległości 4 km na południe od lokalizacji starożytnego miasta. Założycielami była grupa polskich chasydów, na czele których stał Rabbi Yitzchak Gerstenkorn.

Rozwojowi miasta sprzyjało osiedlenie się tutaj słynnego ortodoksyjnego rabina Avrahama Yeshaya Karelitza (1878-1953), który pochodził z Rosji (z terenów obecnej Białorusi).

zdj. ד"ר אבישי טייכר (lic. cc-by-sa 2.5), Wikimedia Commons

W latach 1936-1986 funkcję naczelnego rabina Bene Berak pełnił Yaakov Landau, który włożył wiele wysiłku w rozwój miasta jako ważnego ośrodka życia religijnego Żydów. Innymi znanymi tutejszymi rabinami byli: Eliyahu Eliezer Dessler (1892-1953), Yaakov Yisrael Kanievsky (1899–1985), Yosef Shlomo Kahaneman (1886-1969) i Elazar Menachem Mann Shach (1898-2001). Mieszkańcy Bene Berak posiadali niewielką ilość ziemi uprawnej i z tego powodu osada zaczęła rozwijać się w kierunku miejskim. W 1950 Bene Berak otrzymało prawa miejskie.

zdj. deror_avi (lic. cc-by-sa 3.0), Wikimedia Commons

Swój rozwój gospodarczy miasto zawdzięcza głównie rozlewni Coca-Coli, która działa w Izraelu od 1968. Zakład znajduje się w grupie dziesięciu największych zakładów produkcyjnych Coca-Coli na świecie. W Bene Berak ma swoją siedzibę także największy w Izraelu koncern produkujący żywność - Osem. Został on założony w 1942, a pierwszy zakład produkcyjny w Bene Berak powstał w 1946. W 1995 Osem nawiązał współpracę z międzynarodowym koncernem Nestlé, i obecnie jego towary stanowią 50% produkcji zakładów Osem. Miasto jest także siedzibą firm zajmujących się high-tech.

Źródło: Wikipedia, (CC BY-SA 3.0), autorzy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz