czwartek, 1 września 2011

Dolina Ajalon

Dolina Ajalon (hebr. עמק איילון) jest rozległą doliną położoną na granicy równiny Szefeli i Wyżyny Judejskiej, w centralnej części Izraela.

Dolina Ajalon jest położona pomiędzy położonymi na wschodzie górami Judzkimi, na południu wzgórzami Szefeli, na północy wzgórzami Benjamina. W kierunku północno zachodnim dolina jest otwarta na równinę Szaron. Dolina biegnie z północnego zachodu na południowy wschód. Zajmuje obszar 40 km². Jej wysokość waha się od 140 do 200 metrów n.p.m.

Wody cieków wodnych płynących przez dolinę pochodzą z gór Judzkich, i spływają do rzeki Ayalon, która ma swoje ujście do rzeki Jarkon. W dolinie znajduje się Park Narodowy Doliny Ajalon.

zdj. Maglanist (cc-by-sa-3.0), Wikimedia Commons

W dolinie są położone następujące miejscowości: Kfar Bin Nun, Nof Ajalon, Szaalvim i Miszmar Ajalon należące do Samorządu Regionu Gezer, Mevo Choron należący do Samorządu Regionu Matte Binjamin, i miasto Modi'in-Maccabim-Re'ut znajdujące się w północnej części doliny.

Dolina Ajalon jest związana z licznymi wydarzeniami historycznymi. Po raz pierwszy wspominają o niej listy z Amarna. Opisują one króla Adoni-Zedeka, który po zniszczeniu miasta Ajalon przez najeźdźców, poprosił króla Egiptu o przybycie z pomocą.

Księga Jozuego wymienia ją jako miejsce w którym Jozue pokonał pięciu królów Amorytów. Po podboju Kanaanu, Żydzi dokonali podziału ziemi pomiędzy dwanaście plemion Izraela. Starożytne miasto Ajalon przypadło plemieniu Dan i zostało wyznaczone jako jedno z miast przyznanych lewitom. Pomimo podboju Kanaanu, Żydzi byli nieustannie nękani najazdami Filistynów i z upływem czasu opuścili dolinę Ajalon wycofując się w góry Judzkie.

Dolina była miejscem wielkiego zwycięstwa króla Saula nad Filistynami. W późniejszych latach dolina była zamieszkana przez plemię Benjamina. Po podziale Królestwa Izraela Ajalon stało się granicą pomiędzy Królestwem Judy a położonym na północy Królestwem Izraela. Pierwszy król judzki Roboam, wzmocnił fortyfikacje miasta Ajalon, zapewniając mu garnizon, broń i zapasy żywności.

Krzyżowcy dobrze rozumieli znaczenie strategicznego położenia doliny i wybudowali tutaj zamek obronny. W dolinie doszło do kilku ważnych potyczek Krzyżowców z Arabami.

W historii współczesnej dolina Ajalon odgrywała ważną rolę na drodze łączącej Jerozolimę z nadmorską równiną Szaron i portami na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Podczas Wojny domowej w Mandacie Palestyny i I wojny izraelsko-arabskiej w 1948 doszło tutaj do licznych starć w obronie konwojów do Jerozolimy. Siły żydowskie szturmowały także pozycje arabskie w rejonie Latrun. W wyniku Wojny sześciodniowej w 1967 cała dolina Ajalon znalazła się w granicach państwa Izrael.

Przez środek doliny Ajalon przechodzi autostrada nr 1  (Tel Awiw-Jerozolima), która na wysokości Latrun krzyżuje się z drogą ekspresową nr 3  (Aszkelon-Modi'in-Maccabim-Re'ut). Równolegle do autostrady nr 1 biegnie droga nr 424 . Przez dolinę przebiega także linia szybkiej kolei do Jerozolimy.

Źródło: Wikipedia (cc-by-sa-3.0), autor: Gedeon07

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz