czwartek, 8 grudnia 2011

Jaffa

Jaffa to starożytne miasto portowe, jedo z najstarszych na świecie. Od 1949 r. jest częścią Tel Awiwu-Jafy.

Dzielnica związana jest z biblijną historią proroka Jonasza. Jest o niej także mowa w księdze Jozuego 19:46, gdzie wzmiankuje się o przebiegu granicy ziem pokolenia Dan w pobliżu portu Jaffa. Natomiast w czasie powstawania Świątyni w Jerozolimie, statki z materiałami budowlanymi z Libanu przypływały do portu Joppa (2 Kroniki 2:16), a przy budowie Drugiej Świątyni do portu Joppa przybywały drogą morską cedry libańskie (Ezdrasz 3:7).

W XVIII w. Jaffa stała się ważnym ośrodkiem handlowo-rzemieślniczym. W 1887 r. powstało tu żydowskie osiedle Neve Zedek, w 1890 r. - Neve Shalom, a w 1909 r. osiedle Achuzat Bait (obecny Tel Awiw). W 1892 r. miasto zyskało połączenie kolejowe z Jerozolimą. Na początku XX w. mieszkało tu ok. 32 tys. osób.

Obecnie żyje tu ok. 46 tys. mieszkańców (za jpost.com). Znajdują się tu głównie stare zabudowania jednak nie brakuje także nowych i nowoczesnych, które stają się coraz bardziej atrakcyjne na rynku nieruchomości.

Jaffa, to głównie dzielnica artystów, w której można odpocząć od zatłoczonego Tel Awiwu. Są tu liczne galerie sztuki, sklepy z pamiątkami, restauracje, kawiarnie i nadmorskie promenady.

W Jaffie możemy podziwiać m.in. starożytny port morski z latarnią morską, meczet Mahamoudia, wieżę zegarową z 1906 r. (wzniesioną na cześć tureckiego sułtana Abdul Hamida II), meczet Nouzha (Jerusalem Boulevard), meczet Al Ajami (HaBaal Shemtov), Saraya (pałac gubernatora z 1890 r.), kościół św. Piotra z XIX w., grecki klasztor św. Michała i Gawryła (powstały w przypuszczalnym miejscu, gdzie apostoł Piotr wskrzesił Tabite), Beit Zunana (libijską synagogę wybudowaną w XVIII w.) - od 1995 r. muzeum.

Pozostałości murów obronnych wraz z bramą miejską można obejrzeć przy ulicach Hazofrim i Pasteur. 

Interesujące są też muzea: Ilana Goor (4 Mazal Dagim St.) i Etzel 1947-1948 (South Herbert Samuel Promenade), w którym można zapoznać się z historią żydowskiej organizacji zbrojnej Etzel.

Centrum dzielnicy stanowi skwer Kedumim, wokół którego skupiają się lokale gastronomiczne i rozrywkowe oraz nocne kluby. Na uwagę zasługuje również Shuk HaPishpeshim (pchli targ), gdzie można nabyć przeróżne drobiazgi.

Osoby spragnione zieleni mogą odpocząć w parku Abrasha i podziwiać wspaniały widok wybrzeża w kierunku Tel Awiwu. 

Godny uwagi jest też Teatr Gesher (8, Jerusalem Blvd), który został założony w 1991 roku w porozumieniu z Agencją Żydowską. 

Od 1990 r. prowadzone są prace, których celem jest odnowienie zabytkowych budynków na terenie dzielnicy.

Wzrosły też (podobnie jak w całym Izraelu) ceny nieruchomości.

Ciekawostką są meduzy odławiane przez tutejszych rybaków. W okresie letnim unoszą się one w dużych ilościach na wodach wschodniej części Morza Śródziemnego. Powstała też izraelska firma, która je skupuje i eksportuje na Daleki Wschód, gdzie są przysmakiem.

Zdj. דובב, cc-by-2.5, Wikimedia Commons
Zdj. Ori~, cc-by-sa 3.0, Wikimedia Commons
Zdj. yiftah-s, cc-by-sa 3.0, Wikimedia Commons
Zdj. yiftah-s, cc-by-sa 3.0, Wikimedia Commons
Zdj. Mattes (PD)
Zdj. yiftah-s, cc-by-sa 3.0, Wikimedia Commons
Zdj. רנדום, cc-by-sa 3.0, Wikimedia Commons
Zdj. ד"ר אבישי טייכר, cc-by-sa 3.0, Wikimedia Commons
Zdj. זאב זמיר, cc-by-sa 3.0, Wikimedia Commons
Zdj. Deror avi, cc-by-sa 3.0, Wikimedia Commons
Zdj. אבישי טייכר, cc-by-sa 3.0, Wikimedia Commons
Zdj. זאב זמיר, cc-by-sa 3.0, Wikimedia Commons
Zdj. Ori~, cc-by-sa 3.0, Wikimedia Commons
Zdj. ד"ר אבישי טייכר, cc-by-sa 3.0, Wikimedia Commons
Zdj. Ori~, Wikimedia Commons
Zdj. דוד שי, cc-by-sa 3.0, Wikimedia Commons
Zdj. Ori~, Wikimedia Commons
Zdj. Talmoryair, cc-by-sa 3.0, Wikimedia Commons
Zdj. Talmoryair, cc-by-sa 3.0, Wikimedia Commons


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz