środa, 23 listopada 2011

Odczytano inskrypcję sporządzoną przez Krzyżowców ok. 1229 r.

Prof. Mosze Sharon oraz Ami Shrager z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie odczytali unikalną inskrypcję z 1229 r. sporządzoną po arabsku przez Krzyżowców.

Marmurową tablica pokryta jest dwiema inskrypcjami - nieczytelną łacińską oraz dobrze zachowaną w języku arabskim. Odkryto ją przed kilkoma laty w ścianie jednego z budynków w Tel Awiwie.

Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego ustalili, że inskrypcja jest jedynym odnalezionym dotąd tekstem Krzyżowców sporządzonym po arabsku w marmurze.

Pochodząca z 1229 r. inskrypcja nawiązuje do Fryderyka II Hohenstaufa (1194-1250) - króla Sycylii (1198-1250), króla Niemiec (1212-1250), cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego (1220-1250) i króla Jerozolimy (1229-1250).

W odczytanym tekście wymienione zostały wszystkie tytuły Fryderyka II Hohenstaufa i wspomniany rozejm zawarty 1229 r. z sułtanem Al-Kamilem.

Fryderyk II (z lewej)
spotyka Al-Kamila
Naukowcy są zdania, że arabski tekst sporządzili cesarscy i królewscy urzędnicy. Marmurowa tablica pierwotnie mogła być umieszczona w ścianie zamku w Jaffie, który został ufortyfikowany przez Fryderyka II jeszcze przed zawarciem rozejmu.

Fryderyk II w podziękowaniu za koronację na cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego zobowiązał się zorganizować krucjatę. W 1225 r. poślubił Jolantę Jerozolimską, następczynię tronu Królestwa Jerozolimy. Zaczął się jednak ociągać wyruszeniem na wyprawę. W 1227 r. został ekskomunikowany przez papieża Grzegorza IX. Dopiero w czerwcu 1228 r. wyruszył na VI wyprawę krzyżową. Fryderyk podjął negocjacje z sułtanem egipskim Al-Kamilem, władcą z tureckiej dynastii Ajjubidów, w celu odzyskania i dołączenia Jerozolimy, Nazaretu i Betlejem do Królestwa Jerozolimy. Dzięki negocjacjom 18 marca 1229 r. został koronowany w Jerozolimie. Po koronacji wrócił do Europy. Zajęcie Jerozolimy przyniosło Fryderykowi sławę i poważanie w Europie, spowodowało również zdjęcie przez papieża Grzegorza IX ekskomuniki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz