poniedziałek, 17 października 2011

Tyberiada

Tyberiada (hebr. טבריה, oficjalna pisownia w ang. Tiberias) - miasto położone w Dystrykcie Północnym. Według danych z 2010 Tyberiada miała 41 300 mieszkańców.

zdj. Almog (PD)

Tyberiada jest lokalnym ośrodkiem usługowo-przemysłowym, a także węzłem komunikacyjnym, w którym zbiegają się dwie drogi krajowe. Miasto stanowi centrum administracyjne regionu. Jest to znane uzdrowisko i ośrodek turystyczny położony na zachodnim brzegu Jeziora Tyberiadzkiego, w Dolnej Galilei. Jest to najniżej położone miasto w Izraelu. Leży na północy depresji Rowu Jordanu, na wysokości 200 metrów p.p.m. na zachodnim brzegu Jeziora Tyberiadzkiego, i jest oddalone około 42 kilometry od Morza Śródziemnego. Powierzchnia miasta wynosi 10,671 km². Rozciągłość zabudowań miejskich w kierunku południkowym wynosi ok. 3,4 km, a w kierunku równoleżnikowym ok. 3,3 km.

Tyberiada jest jednym z czterech świętych miast Judaizmu - obok Jerozolimy, Safedu i Hebronu.

Widok na Tyberiadę z lotu ptaka (PD)

W okolicy miasta znajduje się miasteczko Migdal, kibuce Lavi i Ginosar, moszawy HaZor'im, Micpa, Kfar Hittim i Arbel, oraz wioski komunalne Porija Neve Oved i Giv'at Avni.

Władze miejskie przykładają dużą uwagę do wyglądu miasta. Dzięki dużemu zaangażowaniu, Tyberiada w 2008 po raz drugi z rzędu otrzymała pięć gwiazd w konkursie "Beatiful City – Beatiful Israel", organizowanym przez rząd. Tyberiada jest najpopularniejszą miejscowością wypoczynkową w północnej części Izraela.

zdj. JFreeman (CC BY-SA 2.0), Wikimedia Commons

Główną atrakcją jest Park Narodowy Hamat Tiberias, położony przy południowym wjeździe do miasta, tuż przy gorących źródłach. W tym miejscu z ziemi wybija siedemnaście gorących źródeł. Już w starożytności odkryto ich lecznicze oraz wzmacniające właściwości. Naturalne termalne źródła koją schorzenia reumatyczne i mięśniowe. Ze źródeł wydobywają się wody bogate w związki siarki, chlorowodorku i soli wapiennych, które mają świetne działanie lecznicze w schorzeniach takich, jak reumatyzm i artretyzm, a także zaburzenia układu nerwowego i rozrodczego.

Wykopaliska archeologiczne prowadzone na terenie miasta i jego okolicy pozwoliły odsłonić łaźnię bizantyjską, ulicę z kolumnadą oraz bazylikę rzymską. Badania G. Forstera w 1973 i 1974 skupiły się na zachodniej bramie miejskiej oraz budynkach mieszkalnych w jej pobliżu. Bramy rzymskiej strzegły dwie potężne, okrągłe wieże; przypomina ona rzymską bramę w Samarii.

zdj. Bukvoed (CC BY-SA 3.0), Wikimedia Commons

Z chrześcijańskich budowli znajduje się tutaj kościół św. Piotra, wzniesiony w XII wieku przez Krzyżowców. Budowla ma kształt odwróconej łodzi. Na dziedzińcu pod murem stoi kamienny pomnik w kształcie ołtarza z herbami polskich miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Lwów i Wilno), wybudowany pod koniec II wojny światowej ze składek polskich uchodźców. Sanktuarium opiekują się franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej. Zakonnicy prowadzą również parafię katolicką.

Szczególną rolę odgrywają w Tyberiadzie grobowce wybitnych żydowskich uczonych: Rabbi Meira Baal Hanesa, Rabbi Akiwy, Rabbi Mosze Bena Mojmona (Majmonides), Rabbi Ben Zakkai, Rabbi Eliezera Wielkiego, Rawa Ammi i Rawa Assii, oraz Rabbi Izajasza Horowitza. Dwa miejscowe meczety stoją od dawna zamknięte i oczekują na renowację.

Źródło: Wikipedia, (CC BY-SA 3.0), autorzy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz