czwartek, 13 października 2011

Muzeum Diaspory

Muzeum Diaspory (hebr. בית התפוצות, Beit Hatefutsot) położone jest w Kampusie Uniwersytetu Tel Awiwu w Tel Awiwie. Jest ono ważną instytucją kulturalną Izraela, łączącą naród żydowski ze swoimi korzeniami i umacniającą żydowską tożsamość narodową.

Zostało założone w maju 1978 z inicjatywy przywódcy ruchu syjonistycznego, Nahuma Goldmanna. W momencie powstania było uważane za jedno z najbardziej nowatorskich muzeów na świecie. W 2005 izraelski parlament Kneset uchwalił Prawo Beit Hatfutsot, które określiło muzeum jako "Narodowe Centrum dla żydowskich społeczności w Izraelu i na całym świecie".


Placówka zajmuje kilka pięter niezbyt atrakcyjnego, ale nowoczesnego budynku, położonego pośrodku parku uniwersyteckiego. Zgromadzone w muzeum zbiory ułatwiają zrozumienie Izraela i jego mieszkańców. Ekspozycje ukazują dzieje i kulturę 80 różnych narodów, pośród których żyli Żydzi rozproszeni po świecie podczas Diaspory (po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej w 70).

Muzeum Diaspory
(MathKnight and Zachi Evenor, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons)

Ideą przewodnią muzeum było pokazanie rzeczy wspólnych dla wszystkich Żydów - pokazanie rzeczy łączących tożsamość Żydów, wywodzących się z różnorodnych kultur całego świata. Ekspozycje pokazują, że przywiązanie do tradycji oraz idea Ziemi Izraela pozwoliły Żydom zachować tożsamość narodową i powrócić do ziemi swoich przodków. Wspólna tradycja i wiara nie stanęły jednak na przeszkodzie w rozwinięciu różnorodnych kultur żydowskich, charakterystycznych dla różnych regionów świata. Muzeum stara się ukazać tą różnorodność.

zdj. Sodabottle, Wikimedia Commons, cc-by-sa 3.0

Jest to obiekt nowoczesny, wykorzystujący najnowsze technologie audio-wizualne. Ekspozycje pokazują przedmioty liturgiczne, tradycyjne stroje, książki, zdjęcia, modele synagog, filmy i nagrania dźwiękowe. Poszczególne sale omawiają kolejne tematy: "Rodzina i Wspólnota", "Wiara i Kultura", "Wśród narodów świata", "Powrót na Syjon" i "Pamięć". Bardziej współczesnymi tematami są: "Teatr żydowski" i "Żydzi w sztuce i w nauce". Niektóre działy ukazują życie Żydów we Wschodniej Europie przed Holokaustem. Jest to świat, który uległ zagładzie i już nie istnieje. Te części ekspozycji są szczególnie wzruszające.

zdj. Ziko van Dijk, Wikimedia Commons, cc-by-sa 3.0

Najciekawszymi działami są: "Centrum Muzyki Żydowskiej", "Żydowskie Centrum Genealogiczne Douglasa E.Goldmana" oraz "Ośrodek Dokumentacji Wizualnej" z największą na świecie kolekcją fotografii o tematyce żydowskiej.

zdj. Sodabottle, Wikimedia Commons, cc-by-sa 3.0

Godziny otwarcia muzeum:
poniedziałek 10:00-16:00
wtorek 10:00-16:00
środa 10:00-18:00
czwartek 10:00-16:00
piątek 9:00-13:00
sobota zamknięte
niedziela 10:00-16:00

Żródło: Wikipedia, (CC BY-SA 3.0), autorzy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz